1SS4007STE61
Mfr.Part #
1SS4007STE61
Description
DIODE GENERAL PURPOSE SMD
Diodes - Rectifiers - Single
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Cadmium Plated
Package :
Tape and Reel (TR)
Current Rating :
3A
Features :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Packaging :
Bulk
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Contact Form :
Material Flammability Rating :
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Wire Gauge :
Color :
Contact Type :
Signal
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ingress Protection :
Number of Positions :
9
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Backset Spacing :
Voltage Rating :
Product Status :
Obsolete
Termination :
Solder
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Rows :
2
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Datasheets
1SS4007STE61
ROHM Semiconductor 1SS4007STE61
Bulk Panel Mount, Through Hole, Right Angle
1SS4007STE61 Overview
Its current rating is 3A, which is the maximum current that a fuse will carry for an indefinite period without too much deterioration of the fuse element.
1SS4007STE61 Features
a current rating of 3A
1SS4007STE61 Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
1SS4007STE61 applications of single-phase diode rectifier.
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB