1SS400-TP
Mfr.Part #
1SS400-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
SC-79, SOD-523
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 90V 100MA SOD523
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Qualification Status :
Not Qualified
Reverse Recovery Time :
4ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Base Part Number :
1SS400
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Configuration :
Single
Pin Count :
2
Capacitance @ Vr, F :
3pF @ 0.5V 1MHz
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 100mA
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Published :
Current - Average Rectified (Io) :
100mA
Operating Temperature (Max) :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
Flat
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
90V
Additional Feature :
High Reliability
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 80V
Output Current-Max :
0.1A
Number of Terminations :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Type :
Standard
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
90V
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Datasheets
1SS400-TP
Micro Commercial Components (MCC) 1SS400-TP
Standard Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 1.2V @ 100mA 150°C Max 100nA @ 80V 2-Termination Tape & Reel (TR) SC-79, SOD-523 Surface Mount
1SS400-TP Overview
Output current is maximal at 0.1A.
1SS400-TP Features
0.1A is the maximum value
1SS400-TP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co
1SS400-TP applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB