1SS4009HLTE61
Mfr.Part #
1SS4009HLTE61
Description
DIODE GENERAL PURPOSE SMD
Diodes - Rectifiers - Single
Product Status :
Obsolete
Width :
15.8 mm
Color :
Silver
Depth :
52.6 mm
Material :
ABS
Packaging :
Box
Flammability Rating :
UL94 V-0
Plating :
Nickel
Number of Contacts :
9
Wire/Cable Type :
Round
Orientation :
Straight
Wire/Cable Diameter :
8 mm
Length :
31 mm
ELV :
Compliant
Series :
Shielding :
No
Insulation Diameter :
8 mm
Sealable :
No
Number of Positions :
9
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 days ago)
RoHS :
Compliant
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
1SS4009HLTE61
ROHM Semiconductor 1SS4009HLTE61
Box
1SS4009HLTE61 Overview
1SS4009HLTE61 Features
1SS4009HLTE61 Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
1SS4009HLTE61 applications of single-phase diode rectifier.
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB