1SS4007ATE61
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1SS4007ATE61
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
DIODE GENERAL PURPOSE SMD
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Product Status :
Obsolete
Series :
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
1SS4007ATE61
ROHM Semiconductor 1SS4007ATE61
1SS4007ATE61 Overview
1SS4007ATE61 Features
1SS4007ATE61 Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
1SS4007ATE61 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB