180KXF470MEFC30X20
Mfr.Part #
180KXF470MEFC30X20
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 470UF 20% 180V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Series :
KXF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.04A @ 10kHz
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
180V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
1.36A @ 120Hz
Capacitance :
470µF
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
KXF 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In