180KD20J
Mfr.Part #
180KD20J
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Disc 20mm
Description
MOV DISC 20MM, 18V 3KA, BULK
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Width :
4.3 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Current - Surge :
3 kA
Maximum AC Volts :
11 V
Number of Circuits :
1
Type :
Metal Oxide Varistors
Product Length :
2 mm
Package / Case :
Disc 20mm
Energy :
13J
Peak Surge Current :
3 kA
Product :
MOV
Termination Style :
Radial
Clamping Voltage :
36 V
Packaging :
Bulk
Varistor Voltage (Min) :
15 V
Features :
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
RoHS :
Details
Subcategory :
Varistors
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Series :
20D
Varistor Voltage (Max) :
21.6 V
Varistor Voltage :
18 V
Capacitance :
0.0012 uF
Tolerance :
10 %
Capacitance @ Frequency :
28500 pF @ 1 kHz
Brand :
Maximum DC Volts :
14 V
Product Status :
Active
Surge Energy Rating :
13 J
Product Category :
Varistors
Lead Spacing :
10 mm
Varistor Voltage (Typ) :
18 V
Mounting Style :
Through Hole
Product Width :
2 x 1.25 x 1.45
Diameter :
20 mm
Datasheets
180KD20J
Introducing YAGEO 180KD20J from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Metal Oxide Varistors, Package / Case:Disc 20mm, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA), 180KD20J pinout, 180KD20J datasheet PDF, 180KD20J amp .Beyond YAGEO 180KD20J ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.