10TPC68MM
Mfr.Part #
10TPC68MM
Description
CAP TANT POLY 68UF 10V 2917
Capacitance Tolerance :
± 20%
Length :
7.3 mm
Brand :
Capacitance :
68 µF
Product Height :
1.9mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ratings :
Product Width :
4.3mm
Leakage Current :
68 uA
Type :
Molded
Packaging :
Cut Tape
Tolerance :
±20%
Voltage :
10V dc
Voltage - Rated :
10 V
Ripple Current :
1.45A
Product Length :
7.3mm
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Package/Case :
D2
RoHS :
Details
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Width :
4.3 mm
ESR :
0.06Ohm
Height :
1.9 mm
Datasheets
10TPC68MM
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 10TPC68MM from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Type:Molded, Voltage:10V dc, Package/Case:D2, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:2917 (7343 Metric), 10TPC68MM pinout, 10TPC68MM datasheet PDF, 10TPC68MM amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 10TPC68MM ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.