10TPC100M
Mfr.Part #
10TPC100M
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT POLY 100UF 10V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Length :
7.3mm
Capacitance :
100μF
Manufacturer Size Code :
D2
Tolerance :
±20%
Published :
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Height :
1.9mm
Dissipation Factor :
10 %
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Series :
POSCAP™ TPC
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Type :
Molded
Number of Pins :
2
Polarity :
Polar
Ripple Current :
1.7A
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
JESD-609 Code :
e4
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
10V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm @ 100kHz
Mounting Type :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage :
10V
Depth :
4.3mm
Terminal Finish :
Palladium/Gold (Pd/Au)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Tan Delta :
0.1
Leakage Current :
100μA
Datasheets
10TPC100M
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 10TPC100M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Type:Molded, Number of Pins:2, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:10V, Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:2917 (7343 Metric), 10TPC100M pinout, 10TPC100M datasheet PDF, 10TPC100M amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 10TPC100M ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.