10TPB47M
Mfr.Part #
10TPB47M
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Description
CAP TANT POLY 47UF 10V 1411
Ripple Current :
1.1A
Voltage - Rated DC :
10V
Surface Mount
Height :
1.9mm
Capacitance :
47μF
Tolerance :
±20%
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Type :
Molded
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 100kHz
No SVHC
Published :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
Polar
Termination :
SMD/SMT
Voltage :
10V
Pbfree Code :
yes
Series :
POSCAP™ TPB
Packing Method :
TR, 7 INCH
Lead Free :
Lead Free
Length :
3.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Depth :
2.8mm
Leakage Current :
47μA
Tan Delta :
0.08
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Dissipation Factor :
8 %