10TPC100MT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10TPC100MT
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
D2 2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 100UF 10V 2917
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Qualification :
Height :
1.9 mm
Mounting Type :
Surface Mount
ESR :
0.05Ohm
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Leakage Current :
100 uA
Tolerance :
±20%
Termination Style :
SMD/SMT
Product Width :
4.3mm
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm @ 100kHz
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product :
Tantalum Organic Polymer Standard Grade
Product Type :
Tantalum Capacitors
Voltage :
10V dc
Length :
7.3 mm
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series :
POSCAP? TPC
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Lead Spacing :
Type :
Molded
Product Length :
7.3mm
Capacitance Tolerance :
± 20%
Product Status :
Active
Product Height :
1.9mm
Base Product Number :
10TPC
Package/Case :
D2
Subcategory :
Capacitors
Width :
4.3 mm
Ratings :
Voltage - Rated :
10 V
Capacitance :
100 µF
2917 (7343 Metric)
Technology :
Tantalum
Ripple Current :
1.6A
Manufacturer Size Code :
D2
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Package :
Digi-Reel?
Datasheets
10TPC100MT
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 10TPC100MT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Voltage:10V dc, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Type:Molded, Package/Case:D2, Package / Case:2917 (7343 Metric), 10TPC100MT pinout, 10TPC100MT datasheet PDF, 10TPC100MT amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 10TPC100MT ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.