10MS733MEFC4X7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10MS733MEFC4X7
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
46mA
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
10V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
4mm
Terminal Pitch :
1.5mm
Published :
Height :
7mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Capacitance :
33μF
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Series :
MS7
Life (Hours) :
1000 hours
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
1.4986mm
Leakage Current :
0.0033mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
46mA @ 120Hz
Tan Delta :
0.2
Datasheets
10MS733MEFC4X7
Rubycon 10MS733MEFC4X7
MS7 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 46mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can