10MS515MEFCT54X5
Mfr.Part #
10MS515MEFCT54X5
Description
CAP ALUM 15UF 20% 10V RADIAL
1000 hours
Published :
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Radial, Can
Voltage - Rated :
10V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current :
22mA
Lead Pitch :
1.4986mm
Ripple Current @ Low Frequency :
22mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
33mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitance :
15μF
Not Applicable
Datasheets
10MS515MEFCT54X5
Rubycon 10MS515MEFCT54X5
MS5 15μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 22mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can