10MS533MEFC5X5
Mfr.Part #
10MS533MEFC5X5
Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Lead Pitch :
2.0066mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
45mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
17 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
1000 hours
Voltage - Rated DC :
10V
Ripple Current :
45mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height :
5mm
Diameter :
5mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
33μF
Datasheets
10MS533MEFC5X5
Rubycon 10MS533MEFC5X5
MS5 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 45mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can