10MS522MEFCTZ5X5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10MS522MEFCTZ5X5
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
30mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Polarization :
Polar
Ripple Current :
30mA
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
22µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
45mA @ 10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
2.0066mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Published :
Series :
MS5
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
1000 hours
Datasheets
10MS522MEFCTZ5X5
Rubycon 10MS522MEFCTZ5X5
MS5 22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 30mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can