10MS5220MEFCT58X5
Mfr.Part #
10MS5220MEFCT58X5
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Capacitance :
220μF
Published :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Tape and Box (TB)
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated :
10V
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
145mA
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
174mA @ 10kHz
Lead Pitch :
2.4892mm
Ripple Current @ Low Frequency :
145mA @ 120Hz
Datasheets
10MS5220MEFCT58X5
Rubycon 10MS5220MEFCT58X5
MS5 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 145mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can