10MS5220MEFC8X5
Mfr.Part #
10MS5220MEFC8X5
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ripple Current :
145mA
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
174mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
145mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Diameter :
8mm
Capacitance :
220μF
Height :
5mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Voltage - Rated DC :
10V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Published :
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Datasheets
10MS5220MEFC8X5
Rubycon 10MS5220MEFC8X5
MS5 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 145mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can