10MS7330MEFCTA8X7
Mfr.Part #
10MS7330MEFCTA8X7
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Capacitance :
330µF
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Through Hole
Voltage - Rated :
10V
Lead Pitch :
3.5052mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Ripple Current :
210mA
Packaging :
Tape and Box (TB)
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
17 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
252mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
210mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Datasheets
10MS7330MEFCTA8X7
Rubycon 10MS7330MEFCTA8X7
MS7 330μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 210mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can