10MS7330MEFC8X7
Mfr.Part #
10MS7330MEFC8X7
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Ripple Current @ High Frequency :
252mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
3.5052mm
Ripple Current :
210mA
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Through Hole
Height :
7mm
Capacitance :
330µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
10V
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Series :
MS7
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
210mA @ 120Hz
Diameter :
8mm
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
17 Weeks
Datasheets
10MS7330MEFC8X7
Rubycon 10MS7330MEFC8X7
MS7 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 210mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can