10MS722MEFC4X7
Mfr.Part #
10MS722MEFC4X7
Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
57mA @ 10kHz
Voltage - Rated DC :
10V
Height :
7mm
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
38mA
Diameter :
4mm
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Lead Pitch :
1.4986mm
Terminal Pitch :
1.5mm
Life (Hours) :
1000 hours
Leakage Current :
0.003mA
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
22µF
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
38mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tan Delta :
0.2
Datasheets
10MS722MEFC4X7
Rubycon 10MS722MEFC4X7
MS7 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 38mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can