10MS7220MEFCTA8X7
Mfr.Part #
10MS7220MEFCTA8X7
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Ripple Current :
165mA
Capacitance :
220μF
Pbfree Code :
yes
Not Applicable
Voltage - Rated :
10V
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Published :
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
3.5052mm
Ripple Current @ Low Frequency :
165mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
198mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Datasheets
10MS7220MEFCTA8X7
Rubycon 10MS7220MEFCTA8X7
MS7 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 165mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can