10MS7220MEFC8X7
Mfr.Part #
10MS7220MEFC8X7
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Voltage :
10V
Life (Hours) :
1000 hours
Voltage - Rated DC :
10V
Ripple Current @ Low Frequency :
165mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
17 Weeks
Published :
Capacitance :
220μF
Package / Case :
Radial, Can
Leakage Current :
3μA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Height :
7mm
Tolerance :
±20%
MS7
Diameter :
8mm
Termination :
Through Hole
Lead Pitch :
3.5052mm
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
198mA @ 10kHz
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
450 µm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Ripple Current :
165mA
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Datasheets
10MS7220MEFC8X7
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Rubycon 10MS7220MEFC8X7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:10V, Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Through Hole, 10MS7220MEFC8X7 pinout, 10MS7220MEFC8X7 datasheet PDF, 10MS7220MEFC8X7 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Rubycon 10MS7220MEFC8X7 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Rubycon 10MS7220MEFC8X7
MS7 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 165mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can