10MS7220MEFC6.3X7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10MS7220MEFC6.3X7
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
220μF
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Pitch :
2.4892mm
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Life (Hours) :
1000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
6.3mm
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Ripple Current :
165mA
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Height :
7mm
Voltage - Rated DC :
10V
Series :
MS7
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can
Datasheets
10MS7220MEFC6.3X7
Rubycon 10MS7220MEFC6.3X7
MS7 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 165mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can