10MS533MEFCT55X5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10MS533MEFCT55X5
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
45mA
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
33μF
Lead Pitch :
2.0066mm
Life (Hours) :
1000 hours
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Series :
MS5
Ripple Current @ Low Frequency :
45mA @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated :
10V
Tolerance :
±20%
Datasheets
10MS533MEFCT55X5
Rubycon 10MS533MEFCT55X5
MS5 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 45mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can