WU732B15TTD18L0F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WU732B15TTD18L0F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Datasheet
Download
Description
RESISTOR WIDE TERMINAL THICKFILM
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Package / Case :
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Power Rating :
1.5 W
Product Type :
Current Sense Resistors
Series :
Power (Watts) :
1.5W
Packaging :
MouseReel
Features :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Type :
Wide Terminal Type Flat Chip Resistor
Subcategory :
Resistors
Tolerance :
±1%
Width :
3.2 mm
Termination :
2 Terminal
KOA Speer
Qualification :
AEC-Q200
Ratings :
AEC-Q200
Length :
1.6 mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Mounting Style :
PCB Mount
Product Category :
Current Sense Resistors - SMD
Product Status :
Active
Failure Rate :
Base Product Number :
WU732B
Supplier Device Package :
Height :
0.6 mm
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Brand :
KOA Speer
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Application :
Current Sense
Package :
Digi-Reel?
Resistance :
18 mOhms
Termination Style :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Datasheets
WU732B15TTD18L0F
KOA Speer Electronics, Inc. WU732B15TTD18L0F
- Series, Thick Film, 18 mOhms, 1.5W, ±1%, -55°C ~ 155°C