WSL1206R1500FBA
Mfr.Part #
WSL1206R1500FBA
Description
RES 0.15 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
170°C
Published :
Contact Plating :
Lead, Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Bulk
Series :
WSL
Width :
1.6mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Resistance :
150mOhms
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Ratings :
AEC-Q200
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Free
Height :
635μm
Tolerance :
±1%
Length :
3.2mm
Case Code (Metric) :
Package / Case :
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Number of Pins :
Power Rating :
250mW
Datasheets
WSL1206R1500FBA
Vishay / Dale WSL1206R1500FBA
WSL Series, Metal Element, 150mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C