WSL1206R0750FBA
Mfr.Part #
WSL1206R0750FBA
Description
RES 0.075 OHM 1% 1/4W 1206
Tolerance :
±1%
Width :
1.6mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Max Operating Temperature :
170°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Resistance :
75mOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
3.2mm
Datasheets
WSL1206R0750FBA
Vishay / Dale WSL1206R0750FBA
WSL Series, Metal Element, 75mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C