WSL1206R0390JEA
Mfr.Part #
WSL1206R0390JEA
Description
RES 0.039 OHM 5% 1/4W 1206
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Supplier Device Package :
Width :
1.6mm
Power Rating :
250mW
Max Operating Temperature :
170°C
Package / Case :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
AEC-Q200
Contact Plating :
Tin
Height :
635μm
Length :
3.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Resistance :
39mOhms
Datasheets
WSL1206R0390JEA
Vishay / Dale WSL1206R0390JEA
WSL Series, Metal Element, 39mOhms, 0.25W 1/4W, ±5%, -65°C~170°C