WSL1206R0300DEK18
Mfr.Part #
WSL1206R0300DEK18
Description
RES 0.03 OHM 0.5% 1/2W 1206
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Max Operating Temperature :
170°C
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Series :
WSL-HP
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Width :
1.6mm
Composition :
Metal Element
Depth :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
250mW
Military Standard :
Not
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.5%
Length :
3.2mm
Height :
635μm
Resistance :
30mOhms
Datasheets
WSL1206R0300DEK18
Vishay / Dale WSL1206R0300DEK18
WSL-HP Series, Metal Element, 30mOhms, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -65°C~170°C