WSL1206R0200FEB18
Mfr.Part #
WSL1206R0200FEB18
Description
RES 0.02 OHM 1% 1/2W 1206
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
Number of Pins :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Width :
1.6mm
Max Operating Temperature :
170°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Series :
WSL-HP
Length :
3.2mm
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Supplier Device Package :
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
500mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Resistance :
20mOhms
Datasheets
WSL1206R0200FEB18
Vishay / Dale WSL1206R0200FEB18
WSL-HP Series, Metal Element, 20mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C