WSL1206R0160FEB
Mfr.Part #
WSL1206R0160FEB
Description
RES 0.016 OHM 1% 1/4W 1206
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±1%
Resistance :
16MOhms
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
170°C
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
250mW
Published :
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
WSL
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Datasheets
WSL1206R0160FEB
Vishay / Dale WSL1206R0160FEB
WSL Series, Metal Element, 16mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C