WSL1206R0100DBA18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL1206R0100DBA18
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES 0.01 OHM 0.5% 1/2W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
170°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Package / Case :
Length :
3.2mm
Power Rating :
250mW
Width :
1.6mm
Tolerance :
±0.5%
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Composition :
Metal Element
Resistance :
10MOhms
Height :
635μm
Ratings :
AEC-Q200
Radiation Hardening :
No
Series :
WSL-HP
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Datasheets
WSL1206R0100DBA18
Vishay / Dale WSL1206R0100DBA18
WSL-HP Series, Metal Element, 10mOhms, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -65°C~170°C