WSHP2818R0150FEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSHP2818R0150FEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
WSHP2818 .015 1% EA E3
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height - Seated (Max) :
0.069" (1.75mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 170 C
Product Type :
Current Sense Resistors
Size / Dimension :
0.280" L x 0.181" W (7.10mm x 4.60mm)
Width :
4.6 mm
Height :
1.5 mm
Length :
7.1 mm
Resistance Tolerance :
1
Number of Terminations :
2
Series :
WSHP2818
Application :
Current Sense
Operating Temperature :
-65°C ~ 170°C
Packaging :
MouseReel
Mounting Style :
PCB Mount
Vishay
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
10W
Product Length :
7.1
RoHS :
Details
Type :
Power Metal Strip Resistors
Termination Style :
SMD/SMT
Composition :
Metal Element
Package :
Digi-Reel?
Resistance :
15 mOhms
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Subcategory :
Resistors
Ratings :
AEC-Q200
Brand :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Product :
Thick Film Resistors SMD
Product Status :
Active
Termination :
2 Terminal
Product Width :
4.6
Package / Case :
Nonstandard
Qualification :
AEC-Q200
Product Category :
Current Sense Resistors - SMD
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
Power Rating :
10 W
Technology :
Metal Element
Datasheets
WSHP2818R0150FEA
Vishay / Dale WSHP2818R0150FEA
WSHP2818 Series, Metal Element, 15 mOhms, 10W, ±1%, -65°C ~ 170°C