WR02W1744FAL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WR02W1744FAL
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.74M OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Height - Seated (Max) :
0.010" (0.26mm)
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Composition :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Brand :
Walsin
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Resistance :
1.74 MOhms
Features :
Voltage Rating :
25 V
Packaging :
Cut Tape
Power Rating :
50 mW (1/20 W)
Length :
0.6 mm
Series :
WR02X(W)
Tolerance :
±1%
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
RoHS :
Details
Subcategory :
Resistors
Width :
0.3 mm
Product Type :
Thick Film Resistors
Height :
0.23 mm
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package :
Package :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Number of Terminations :
2
Walsin
Technology :
Thick Film
Ratings :
Datasheets
WR02W1744FAL
Walsin Technology WR02W1744FAL
WR02X(W) Series, Thick Film, 1.74 MOhms, 0.05W, 1/20W, ±1%, -55°C ~ 125°C