T525T336M008ATE080
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T525T336M008ATE080
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 33UF 8V 1411
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Case Code (Imperial) :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
8V
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Type :
Molded
Depth :
2.8mm
Capacitance :
33μF
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.08
Case Code (Metric) :
Leakage Current :
0.0264mA
Lead Free :
Lead Free
Ripple Current :
275mA
Dissipation Factor :
8 %
Manufacturer Size Code :
T
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
8V
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Series :
KO-CAP® T525
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.2mm
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Length :
3.5mm
HTS Code :
Polarity :
Polar
Factory Lead Time :
17 Weeks
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Feature :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm