T525D477M2R5ATE025
Mfr.Part #
T525D477M2R5ATE025
Description
CAP TANT POLY 470UF 2.5V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.1
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Capacitance :
470µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm @ 100kHz
Ripple Current :
2.4A
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Tantalum
REACH SVHC :
No SVHC
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
2.5V
Height :
3.1mm
Leakage Current :
118μA
Number of Terminations :
Lead Free
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
KO-CAP® T525
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Molded
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Depth :
4.3mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Polarity :
Polar
Published :
Length :
7.3mm
Dissipation Factor :
10 %