STF10N65K3
Mfr.Part #
STF10N65K3
Description
MOSFET N-CH 650V 10A TO220FP
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Pins :
3
Height :
16.4mm
Series :
SuperMESH3™
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
40A
Drain-source On Resistance-Max :
0.85Ohm
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1 Ω @ 3.6A, 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1180pF @ 25V
Transistor Application :
SWITCHING
Length :
10.4mm
Transistor Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Turn On Delay Time :
14.5 ns
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Drain to Source Breakdown Voltage :
650V
N-Channel
Pin Count :
3
Threshold Voltage :
3V
Through Hole
Turn-Off Delay Time :
44 ns
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
10A Tc
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
42nC @ 10V
Width :
4.6mm
Number of Terminations :
Fall Time (Typ) :
35 ns
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Terminal Position :
Single
Base Part Number :
STF10N
Case Connection :
Isolated
Power Dissipation-Max :
35W Tc
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Elements :
1
Vgs (Max) :
±30V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 100μA