STF100N6F7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STF100N6F7
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 60V 46A TO220FP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Lead Free :
Lead Free
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
5.6m Ω @ 23A, 10V
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Power Dissipation-Max :
25W Tc
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
46A Tc
Series :
STripFET™ F7
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Continuous Drain Current (ID) :
46A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1980pF @ 25V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
FET Type :
N-Channel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
30nC @ 10V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
STF100N
Mount :
Through Hole
Datasheets
STF100N6F7
STMicroelectronics STF100N6F7
N-Channel Tube 5.6m Ω @ 23A, 10V ±20V 1980pF @ 25V 30nC @ 10V 60V TO-220-3 Full Pack