SR0402FR-07100RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SR0402FR-07100RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 100 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power Rating :
62.5mW
Construction :
RECTANGULAR
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Series :
SR
Resistance :
100Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thick Film
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
400μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
SR0402FR-07100RL
YAGEO SR0402FR-07100RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SR Series, Thick Film, 100Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C