SCT2160KEC
Mfr.Part #
SCT2160KEC
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
TO-247-3
Description
SICFET N-CH 1200V 22A TO247
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 2.5mA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
18V
Number of Pins :
3
Turn On Delay Time :
23 ns
Height :
5.03mm
Power Dissipation-Max :
165W Tc
REACH SVHC :
No SVHC
Rise Time :
25ns
Threshold Voltage :
4V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1200V
Packaging :
Tube
Width :
20.95mm
Lead Free :
Lead Free
Nominal Vgs :
4 V
Continuous Drain Current (ID) :
22A
Turn-Off Delay Time :
67 ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
62nC @ 18V
Vgs (Max) :
+22V, -6V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
4V
Element Configuration :
Single
Transistor Application :
SWITCHING
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1200pF @ 800V
Number of Channels :
1
Package / Case :
TO-247-3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Length :
15.9mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
55A
Number of Elements :
1
Fall Time (Typ) :
27 ns
Number of Terminations :
3
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
FET Type :
N-Channel
Operating Temperature :
175°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
160mOhm
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
22A Tc
Mount :
Through Hole
Drain to Source Breakdown Voltage :
1.2kV
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
208m Ω @ 7A, 18V
Datasheets
SCT2160KEC
ROHM Semiconductor SCT2160KEC
N-Channel Tube 208m Ω @ 7A, 18V +22V, -6V 1200pF @ 800V 62nC @ 18V 1200V TO-247-3
SCT2160KEC Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 1200pF @ 800V.This device has a continuous drain current (ID) of [22A], which is its maximum continuous current.At a given drain-source breakdown voltage, a specified value of ID will flow. With VGS=1.2kV, the drain-source breakdown voltage is 1.2kV.The turn-off delay time of a device is the time it takes to charge its input capacitance before drain current can flow. The turn-off delay time of a device is 67 ns.A maximum pulsed drain current of 55A is the maximum peak drain current rated for this device.During turn-on, the input capacitance of the device is charged before drain current conduction starts, so its delay time is 23 ns.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 4V volts.Electrical devices have threshold voltages at which their operations become active, and this transistor has a threshold voltage of 4V.In order to operate this transistor, a voltage of 1200V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (18V).
SCT2160KEC Features
a continuous drain current (ID) of 22A
a drain-to-source breakdown voltage of 1.2kV voltage
the turn-off delay time is 67 ns
based on its rated peak drain current 55A.
a threshold voltage of 4V
a 1200V drain to source voltage (Vdss)