RV0603FR-07210KL
Mfr.Part #
RV0603FR-07210KL
Description
RES SMD 210K OHM 1% 1/10W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Working Voltage :
350V
Construction :
RECTANGULAR
Height :
558.8μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
210kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Max Power Dissipation :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm