RV0603FR-07137KL
Mfr.Part #
RV0603FR-07137KL
Description
RES SMD 137K OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
558.8μm
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
137kOhm
RV
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Max Power Dissipation :
100mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant
Working Voltage :
350V
Datasheets
RV0603FR-07137KL
YAGEO RV0603FR-07137KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RV Series, Thick Film, 137kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C