RU3216FR056CS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RU3216FR056CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.056 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Construction :
Chip
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.028 0.71mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Additional Feature :
High Precision
Series :
RU
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant
Resistance :
56mOhm
Factory Lead Time :
47 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RU3216FR056CS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RU Series, Thick Film, 56mOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C