RT0402CRD07137RL
Mfr.Part #
RT0402CRD07137RL
Description
RES SMD 137 OHM 0.25% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Voltage - Rated :
50V
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
137Ohm
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.25%
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Datasheets
RT0402CRD07137RL
YAGEO RT0402CRD07137RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 137Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C