RT0402CRD07133RL
Mfr.Part #
RT0402CRD07133RL
Description
RES SMD 133 OHM 0.25% 1/16W 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
133Ohm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.25%
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
17 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RT0402CRD07133RL
YAGEO RT0402CRD07133RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 133Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C