RT0402CRD0712R7L
Mfr.Part #
RT0402CRD0712R7L
Description
RES SMD 12.7OHM 0.25% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistance :
12.7Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.25%
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
2
Datasheets
RT0402CRD0712R7L
YAGEO RT0402CRD0712R7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 12.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C