RT0402CRD0712R1L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402CRD0712R1L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 12.1OHM 0.25% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
High Precision
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
350μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Tolerance :
±0.25%
Max Power Dissipation :
63mW
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
50V
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
12.1Ohm
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Series :
RT
Datasheets
RT0402CRD0712R1L
YAGEO RT0402CRD0712R1L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 12.1Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C