RT0402CRD0712KL
Mfr.Part #
RT0402CRD0712KL
Description
RES SMD 12K OHM 0.25% 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.25%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
yes
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Factory Lead Time :
24 Weeks
Resistance :
12kOhm
High Precision
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
RT0402CRD0712KL
YAGEO RT0402CRD0712KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 12kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C