RT0402CRD0711RL
Mfr.Part #
RT0402CRD0711RL
Description
RES SMD 11 OHM 0.25% 1/16W 0402
0402 (1005 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
11Ohm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.25%
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RT0402CRD0711RL
YAGEO RT0402CRD0711RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 11Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C