RT0402CRD0711R8L
Mfr.Part #
RT0402CRD0711R8L
Description
RES SMD 11.8OHM 0.25% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
11.8Ohm
0402 (1005 Metric)
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.25%
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Height :
350μm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Factory Lead Time :
17 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RT0402CRD0711R8L
YAGEO RT0402CRD0711R8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 11.8Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C