RT0402CRD07118RL
Mfr.Part #
RT0402CRD07118RL
Description
RES SMD 118 OHM 0.25% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Number of Terminations :
2
Height :
350μm
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.25%
Resistance :
118Ohm
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Datasheets
RT0402CRD07118RL
YAGEO RT0402CRD07118RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 118Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C